Časopis Ekonom přinesl 9. května zajímavý článek s názvem Fotovoltaický boom se tiše přenesl na střechy. Zde se pod hesly typu: „Deset malých elektráren místo jedné velké – limit výkonu solární barony nezastavil“ autor článku pan David Tramba pozastavuje nad tím, že se některým firmám povedlo dokončit tak velký počet instalací fotovoltaických elektráren na střechách.

Jelikož článek na webových stránkách HN ani v časopise Ekonom neuvádí všechna fakta zcela přesně považujeme za důležité uvést na pravou míru pár údajů týkajících se našich vlastních instalací FVE v roce 2012.

 

V článku se uvádí, že některé firmy namísto jedné velké fotovoltaické elektrárny stavěly na jednom místě deset i více malých fotovoltaik na které pobírají zvýhodněné výkupní ceny. Toto tvrzení (i když bylo v minulém roce legislativně možné) se v žádném případě netýká žádné z instalací, které developovala firma Freitag Project Development s. r. o. a další s ní spojené firmy. Tím se dostává do trochu zavádějící polohy i graf nazvaný „Noví solární lídři“, v kterém jsou porovnávány příklady 9 - 18 instalací na vlastní střeše jediné továrny s našimi realizovanými projekty postavenými na mnoha místech po celé republice v drtivé většině na střechách pronajatých od nekomerčních většinou veřejnoprávních subjektů jako jsou školy, sokolovny, obecní úřady atd. Složitost, pracnost a náročnost developování tolika od sebe často dost vzdálených projektů naprosto nesnese srovnání s výstavbou baterie fotovoltaických elektráren na střeše jediné tovární haly, kde stačí jediné vyjádření a razítko hasičů, hygieny a dalších.

V grafu je špatně uvedený název lídra fotovoltaických instalací, jimiž jsou ve skutečnosti firmy Freitag Project Development / Freitag Utility Construction, ke kterým je pro úplnost ještě třeba přičíst europecon s.r.o a EuroEl s.r.o. jejichž souhrn instalací je na pátém místě grafu pod položkou Europecon, tak se toto uskupení spolupracujících firem stává jasným vítězem v počtu i celkovém nainstalovaném výkonu fotovoltaických elektráren do 30 kWp v České republice.

Skutečné výsledky ukazují následující grafy:instalovan vkon s

poet instalac s

Firemní Skupina Freitag/ uvedla v roce 2012 do provozu celkem 55 instalací s celkovým výkonem 1387 kWp, což znamená průměrnou velikost jedné instalace 25,22 kWp. O tom, že se v převážné většině nejednalo o žádné multiinstalace jako v ostatních případech uváděných v grafu publikovaném v Ekonomu svědčí skutečnost, že těchto 55 FVE funguje na 29 místech republiky, což nejsou v průměru ani celé dvě instalace na jednom místě (1,89). Instalace se přitom v drtivé většině zrodily ze spolupráce s nekomerčními subjekty nejčastěji obcemi, které pro výstavbu poskytly střechy převážně na budovách škol, mateřských školek, obecních úřadů, jídelen a podobně, nebo na dalších nekomerčních objektech sokolovnách a podobně. Ze 47 instalací je naprostá většina tedy celkem 38 FVE na budovách základních či mateřských škol, 6 instalací je na dalších obecních budovách (kulturní dům, obecní úřad, bytový dům,...), zbývající tři instalace jsou provozovány na sokolovnách.

vkon freitag

instalac freitag

Díky těmto instalacím na pronajmutých střechách mohlo dojít alespoň k malému k vylepšení rozpočtů několika desítek obcí i místních organizací České obce sokolské z pronájmu jinak nevyužitých střech.

Podíl skupiny Freitag/europecon na trhu mezi společnostmi, které uvedly do provozu více než devět instalací malých FVE, jež uvedl Ekonom ukazují poslední grafy:

podl na trhu instalovan vkon

podl na trhu poet

Nárůst procentického podílu skupiny Freitag jasně dokladuje, že stavěl i menší instalace. V žádném případě se tedy nejednalo o baterie fotovoltaických elektráren o výkonu 30kWp na továrních halách, jak tvrdí článek.

FaLang translation system by Faboba

Wir verwenden Cookies, um Ihren Besuch auf unserer Website zu verbessern. Durch den Besuch dieser Website erklären Sie sich mit der Verwendung von Cookies.